Devize iz dijaspore spašavaju BiH

Bez autora
Jan 12 2014

Za 2013. godinu za tri kvartala u BiH pristiglo 2,6 milijardi KM doznaka iz inozemstva, devizne rezerve CBBH na dosad najvećem nivou, oko 6,8 milijardi KM. U ekonomskom smislu 2013. godina je za Bosnu i Hercegovinu bila godina stagnacije, ocjenjuje guverner Centralne banke BiH Kemal Kozarić. Iako političari nisu uradili gotovo ništa za oporavak posrnule ekonomije, Kozarić kaže da, zahvaljujući bh. građanima koji žive u inostranstvu i koji novac šalju rodbini, ali i blagom rastu industrijske proizvodnje i izvoza, i BiH polako izlazi iz recesije. No, isto tako napominje da će 2014. godina biti izazovna jer je to izborna godina i u BiH. Za BiH je 2013. godina bila godina stagnacije. Nažalost, realni sektor nije imao podršku bankarskog sektora jer kreditni rast je bio oko četiri posto, što je još uvijek nedovoljno i za građane i za realni sektor. Nezaposlenost još uvijek 27 posto i najveća je u regionu. Sigurno da je realni sektor taj koji može promijeniti tu situaciju. Vlasti na svim nivoima su bile dužne da poprave pravni okvir za ekonomiju, za one koji se bave ekonomskom aktivnošću i da ih ohrabre da mogu napraviti jedan iskorak u tom pravcu, izjavo je Kozarić.

Devize iz dijaspore spašavaju BiHZa 2013. godinu za tri kvartala u BiH pristiglo 2,6 milijardi KM doznaka iz inozemstva, devizne rezerve CBBH na dosad najvećem nivou, oko 6,8 milijardi KM...

U ekonomskom smislu 2013. godina je za Bosnu i Hercegovinu bila godina stagnacije, ocjenjuje guverner Centralne banke BiH Kemal Kozarić. Iako političari nisu uradili gotovo ništa za oporavak posrnule ekonomije, Kozarić kaže da, zahvaljujući bh. građanima koji žive u inostranstvu i koji novac šalju rodbini, ali i blagom rastu industrijske proizvodnje i izvoza, i BiH polako izlazi iz recesije. No, isto tako napominje da će 2014. godina biti izazovna jer je to izborna godina i u BiH.

- Za BiH je 2013. godina bila godina stagnacije. Nažalost, realni sektor nije imao podršku bankarskog sektora jer kreditni rast je bio oko četiri posto, što je još uvijek nedovoljno i za građane i za realni sektor. Nezaposlenost još uvijek 27 posto i najveća je u regionu. Sigurno da je realni sektor taj koji može promijeniti tu situaciju. Vlasti na svim nivoima su bile dužne da poprave pravni okvir za ekonomiju, za one koji se bave ekonomskom aktivnošću i da ih ohrabre da mogu napraviti jedan iskorak u tom pravcu - izjavo je Kozarić.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik